wz

 

Greyhound

r. 2001

                   

Tohle je psisko mojí sestry. Jmenuje se Hardy Filemino a je to super zvíře. Rasa Greyhound, neboli Anglický chrt. Údajně nejstarší psí plemeno na světě (7 000 let). Tím si tak jistý nejsem, ale čím jsem si jistý, že je to nejrychlejší psí šelma na světě. Na ideálním povrchu dosahuje rychlostí kolem 70 km/h. Je to stroj na rychlost- vhodíš impuls (chytej, aport, hra,...), dostaneš pohled, co se jen tak někomu nenaskytne. Greyhoundovu určení je podřízena anatomie- extrémně vyvinuté svalstvo nohou i trupu, objemný hrudník s plícemi, které to všechno utáhnou, dlouhý ocas k částečnému korigování směru. Jedná se o základní psí plemeno, takže se u něj nedočkáme nešvarů přešlechtěných ras. Je velmi odolný všem nemocem, nevadí mu chlad (ideálně se cítí mezi -5 až 15 ºC), nohu si jen tak nezlomí a i když ho překrmíte, nemá tukové buňky, takže se prakticky nedá vykrmit.

Je fakt, že Greyhound nehlídá, moc neštěká a moc neposlouchá, ale vychovat se dá- ten náš na zavolání přijde (i když občas o povelu diskutuje). Je chytrý jak opice i když se permanentně tváří dost nejapně. Když mu připadá, že není důvod udělat to, co po něm chci, tak to prostě neudělá. To pak řvu na celé kolo, sousedi vykukují z oken a Hardy nasadí smutný uslzený pohled, protože nechápe, co mě tak rozčílilo.

Od pěti let by už neměl pes běhat závodně, takže Hardy už je veterán a skončil kariéru aktivního závoďáka. Když ještě běhal, měl problémy se startem, ale pak mocně dotahoval. I přes svojí (na chrta) až náklaďáckou hmotnost měl totiž neuvěřitelnou výdrž a až do cíle prakticky nezpomaloval. V době, kdy ho sestra koupila, v republice skoro neexistovala konkurence, takže Hardy vyběhal i mistra KCHCHADP 2003. O rok později už mu to ale tak nešlo, vyrostli mu soupeři a bylo po ptákách.

 

Technická data Hardyho:

Míry:          Výška v kohoutku asi 730 mm.

                     Pohotovostní hmotnost 36 kg (to je na chrta fakt dost!).

Výkony:     Maximální rychlost asi 70 km/h, spotřeba vysoká.

                    Rekord: 32,98 s (pevný start, pískový povrch, závod na 525 m,

                    oválná dráha, třikrát proběhnutá 180° vracečka o průměru

                    zaoblení 42 m. To je průměrná rychlost přes 57 km/h- s pevným startem!).